Blog

Rola douli w hipnoporodzie – czy wsparcie niemedyczne jest ważne?

Badania, wizyty, skierowania, recepty. Ciąża to czas, w którym wsparcie medyczne bardzo często wysuwa się na pierwszy plan. Większość przyszłych mam prowadzi ciążę u ginekologa-położnika, spotyka się z położną, poznaje wielu specjalistów przy okazji różnych badań, a w końcu, po przekroczeniu progu oddziału położniczego, przedstawia się personelowi. Zdarza się zatem, że w tym wsparciu, tak bardzo przecież ważnym, brakuje ciągłości. Wspomnianą ciągłość z kolei może zapewnić doula. Jeśli zastanawiacie się, jaka jest rola douli w hipnoporodzie, w tym artykule znajdziecie odpowiedź. 

Najważniejszą potrzebą każdej rodzącej kobiety jest poczucie bezpieczeństwa. Jeśli kobieta ma przy sobie wspierające, otwarte na jej potrzeby osoby, jeśli znajduje się w bezpiecznym dla siebie miejscu, mechanizm porodowy ma szansę ruszyć pełną parą. Techniki hipnoporodu, wśród których znajdują się między innymi wizualizacje czy kotwice porodowe, to skuteczne narzędzia, dzięki którym rodząca kobieta może czuć się pewna siebie, bezpieczna i odprężona także wtedy, gdy znajdzie się na nieznanej dotąd sali porodowej, w otoczeniu nieznanych dotąd osób.

Warto jednak pamiętać o tym, że każda kobieta w czasie porodu będzie potrzebować zupełnie innego wsparcia. Oprócz wsparcia medycznego, które w czasie porodu zapewniają przede wszystkim położne i lekarze, równie ważne może okazać się wsparcie niemedyczne. To z kolei możemy dostać od osoby towarzyszącej – męża, partnera, siostry czy przyjaciółki. Część mam decyduje się również na profesjonalne wsparcie niemedyczne, które oferuje doula. Dziś wyjaśnimy wam, jaką rolę odgrywa ona w przygotowaniu i towarzyszeniu w hipnoporodzie.

Wsparcie douli w przygotowaniach do hipnoporodu

Współcześnie coraz więcej przyszłych mam decyduje się na skorzystanie z usług douli, widząc w niej nie tylko wspierającą w czasie porodu kobietę, ale też towarzyszkę, która będzie im pomagać w całym okresie okołoporodowym – także w ciąży i połogu. Niektóre doule są również instruktorkami hipnoporodu, dzięki czemu mogą przygotowywać przyszłych rodziców do porodu w głębokim relaksie. 

Doula może zatem wspierać rodziców emocjonalnie, pomóc im zrozumieć filozofię i techniki hipnoporodu, zaproponować różne kotwice porodowe, a także wprowadzać ich w stan głębokiego relaksu. Często wspiera też przyszłych rodziców w przygotowaniu planu porodu, uwzględniając preferencje związane z hipnoporodem. Jeśli przyszły tata również będzie uczestniczył w porodzie, doula może mu wyjaśnić, jak korzystać z technik hipnorodzenia, by mógł wspierać swoją partnerkę. 

Rola douli w hipnoporodzie

Warto pamiętać, że w wielu polskich szpitalach doula może wspierać nie tylko rodzącą kobietę, ale też jej osobę towarzyszącą. Jeśli zatem przyszli rodzice decydują się na wsparcie douli w czasie porodu, to konsultacje przed porodem stanowią doskonałą okazję do uzgodnienia wszystkich szczegółów związanych z tym ważnym dla nich wydarzeniem. Doule mogą być w gotowości porodowej, często są to dwa lub trzy tygodnie przed wyznaczonym terminem porodu, a także dwa tygodnie po nim. Zwykle są także w stałym kontakcie ze swoimi klientkami i to wspólnie z nimi ustalają, na jakim etapie porodu mają się spotkać.

Więcej informacji o świadomym przygotowaniu się do porodu i technikach hipnorodzenia znajdziecie w książce „Hipnoporód. Praktyczny przewodnik, jak rodzić w głębokim relaksie” autorstwa Kai Krawczyk (tutaj dostępny jest darmowy fragment). Wartościowym źródłem wsparcia dla przyszłych rodziców mogą być też kursy online dla par.

Kotwice porodowe w czasie porodu

W czasie porodu doula może proponować rodzącej techniki hipnorodzenia, które wcześniej wybrały. Mogą to zatem być bezpieczne w ciąży olejki eteryczne wykorzystane zarówno do inhalacji, jak i masażu (wówczas olejki rozcieńcza się z olejem bazowym, najczęściej olejem ze słodkich migdałów). Kotwice zapachowe to jednak nie wszystko – doula może również odtwarzać przygotowaną wcześniej playlistę czy rozłożyć karty z afirmacjami, czyli wspierającymi, wzmacniającymi zdaniami.

Wsparcie emocjonalne i fizyczne, które w czasie porodu oferuje doula, to często także oddychanie wspólnie z rodzącą, masaż szalem rebozo, trzymanie za rękę czy podawanie wody kobiecie. Doula wspiera także partnera, dla którego towarzyszenie w porodzie może być wymagającym, trudnym doświadczeniem. W takiej sytuacji pomaga mu się odnaleźć w nowej roli, proponując różne rozwiązania (między innymi sposób masażu rodzącej), dzięki czemu może poczuć sprawczość.

Wsparcie douli w połogu

Doula najczęściej zostaje z rodzicami jeszcze przez dwie godziny po porodzie. Częstotliwość kolejnych konsultacji, a także to, jak będą one wyglądać, zależy w dużej mierze od samych rodziców. Dla jednych z nich ważna będzie rozmowa o doświadczeniu porodu i związanych z nim emocjach, dla innych – rozgrzewająca zupa mocy czy rytuały połogowe, na czele z otulaniem poporodowym.

Zastanawiacie się, czy w połogu warto sięgać po techniki hipnoporodu? No pewnie! Pierwsze tygodnie po porodzie to czas wielu różnych zmian w organizmie mamy. Często pojawia się baby blues, czyli przygnębienie związane ze zmianami hormonalnymi, ale też zmęczeniem czy stresem wynikającym z opieki nad dzieckiem. W takich sytuacjach doskonale sprawdzą się techniki relaksacyjne i oddechowe poznane już w ciąży. Jak zatem widać, hipnoporód – mimo że w swojej nazwie zawiera rodzenie – wcale nie jest zarezerwowany wyłącznie dla tego procesu.

Bibliografia

Krawczyk K., „Hipnoporód. Praktyczny przewodnik, jak rodzić w głębokim relaksie”, 2022

Oleś K., „Poród naturalny”, Szczecin 2020

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły