Blog

Tata przy porodzie. Co warto wiedzieć, przygotowując się do hipnoporodu?

To, co jeszcze kilkadziesiąt lat temu było niespełnionym marzeniem wielu rodziców, dziś w większości polskich szpitali jest dla nas na wyciągnięcie ręki. Poród rodzinny, bo o nim mowa, to rozwiązanie, na które decydujemy się coraz częściej. O ile jednak w ramach edukacji przedporodowej dużo mówi się o przygotowaniu kobiety do porodu, o tyle rolę mężczyzny zwykle pozostawia się na drugim planie. A przecież tata przy porodzie może być dla rodzącej ważnym źródłem wsparcia!

Trzymanie za dłoń, poprawianie włosów, podawanie wody, dodawanie otuchy – to ważne, czułe gesty, które pojawiają się we wspomnieniach wielu mam. Osobą towarzyszącą na sali porodowej najczęściej jest tata dziecka, który z jednej strony zwykle stara się jak najlepiej wesprzeć swoją partnerkę, a z drugiej – w wielu sytuacjach sam potrzebuje wsparcia emocjonalnego. Mimo że nie odczuwa bólu porodowego, towarzyszenie partnerce, która doświadcza coraz częstszych i intensywniejszych skurczy porodowych, może być dla niego wymagającym, może nawet trudnym przeżyciem. 

Techniki relaksacyjne i oddechowe, które w czasie porodu kojarzone są głównie z niefarmakologicznym łagodzeniem bólu, mogą być również pomocne dla towarzyszącego partnera. Zanim jednak przejdziemy do samego rodzenia, powiedzmy sobie trochę o wspólnym przygotowywaniu się do porodu w głębokim relaksie.  

Przygotowania do hipnoporodu z osobą towarzyszącą

Zastanawiacie się, od czego warto rozpocząć przygotowania do hipnorodzenia? Od rozmowy! Mimo że w wielu w szpitalach możliwe są porody rodzinne, warto pamiętać, że przyszli rodzice wcale nie muszą się decydować na wspólny poród. To możliwość, ale nie obowiązek. Właśnie dlatego warto z wyprzedzeniem porozmawiać o swoich potrzebach i obawach związanych z towarzyszeniem w porodzie.

Niezależnie jednak od tego, czy przyszli rodzice decydują się na poród rodzinny, czy nie, warto rozważyć wspólne poznawanie technik hipnoporodowych. Mogą być one bardzo pomocne w trudnych, stresujących czy wymagających szybkiego działania sytuacjach. Głęboki relaks, w połączeniu ze spokojnym oddechem, sprawdzi się przede wszystkim wtedy, gdy poród się rozpocznie, a rodzice zdecydują się dużą jego część zostać w domu. Możliwość wspólnego doświadczania pierwszych skurczy porodowych w bezpiecznym, znanym doskonale środowisku jest kluczowe dla wielu kobiet marzących o naturalnym, niezakłóconym przebiegu porodu.

Tata przy porodzie. Jak mężczyzna może wspierać partnerkę na sali porodowej?

Poród rodzinny może przynieść wiele korzyści nie tylko dla rodzącej kobiety, ale też dla towarzyszącego jej partnera. Mężczyzna może wspierać swoją partnerkę emocjonalnie, dzięki czemu będzie mogła ona czuć się bezpiecznie, ale też fizycznie – poprzez masaż, okłady czy polewanie pleców wodą. Przyszli rodzice, którzy wspólnie przygotowują się do hipnoporodu i rozmawiają ze sobą o technikach relaksacyjnych czy kotwicach porodowych, często decydują, że to mężczyzna, w miarę możliwości, zadba o wybraną wcześniej muzykę, światło i zapachy na sali porodowej. Dzięki wszystkim tym doświadczeniom rodząca będzie mogła łatwiej osiągnąć stan głębokiego relaksu.

Tata przy porodzie może również nieść nieocenioną pomoc w prawidłowym oddychaniu. Gdy skurcze porodowe będą coraz intensywniejsze, rodząca kobieta może zapominać o roli głębokiego, spokojnego oddychania przeponowego. Mężczyzna może wówczas przypominać partnerce o oddechu – najlepiej oddychając razem z nią. Wspólne wdechy i wydechy to doskonały sposób na opanowanie stresu.

Przygotowania do hipnoporodu – o czym jeszcze warto pamiętać?

Wspólne przygotowywanie się do porodu w głębokim relaksie może być sporym wyzwaniem dla przyszłych rodziców. Na hipnoporód składa się wiele różnych technik, z których przyszli rodzice mogą wybrać dla siebie te najodpowiedniejsze. Inspirującym źródłem wiedzy o wszystkich z nich może stać się książka „Hipnoporód. Praktyczny przewodnik, jak rodzić w głębokim relaksie” (tutaj znajdziecie darmowy fragment). Jej autorka, Kaja Krawczyk, prowadzi również kursy online dla par, na które składają się lekcje omawiające najważniejsze zagadnienia, a także materiały do ćwiczeń oddechowych, wizualizacji i afirmacji.

Choć wielu mężczyzn współcześnie chce brać czynny udział w porodzie, o ich roli wciąż mówi się niewiele. A jest ona niezwykle ważna! Jak podkreśla Kaja Krawczyk, „dzięki takiemu zaangażowanemu uczestnictwu oboje rodzice mogą poczuć radość z cudu, który stał się ich udziałem”. Wartościowe poradniki czy kursy, w których rodzice mogą brać udział wspólnie, mogą być źródłem praktycznych wskazówek, które sprawdzą się nie tylko w ciąży i porodzie, ale też pierwszych latach rodzicielstwa.

Bibliografia

Krawczyk K., „Hipnoporód. Praktyczny przewodnik, jak rodzić w głębokim relaksie”, 2022

Oleś K., „Poród naturalny”, Szczecin 2020

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły