Hipnoporód bardzo często kojarzony jest z porodem bez bólu. I choć w wielu opowieściach porodowych właśnie ta cecha wysuwa się na pierwszy plan, warto wiedzieć, że lista zalet płynących ze stosowania technik hipnorodzenia jest znacznie dłuższa. Jakie zalety dla mamy, taty i dziecka niesie ze sobą poród w głębokim relaksie?
Mimo swobodnego dostępu do różnych form znieczulenia farmakologicznego, wielu przyszłych rodziców w pierwszej kolejności bierze pod uwagę niefarmakologiczne metody łagodzenia bólu porodowego. Nie wywołują one żadnych skutków ubocznych (ani u mamy, ani u dziecka), nie zaburzają też fizjologicznego przebiegu porodu, a przez to nie wiążą się z ryzykiem wystąpienia kaskady interwencji.
Co ważne, lista naturalnych metod łagodzenia bólu w czasie porodu jest bardzo długa, więc, przygotowując się do narodzin dziecka, możemy wybierać spośród wielu różnych opcji. Do najpopularniejszych należy swobodna aktywność ruchowa, immersja wodna, masaże i aromaterapia. Warto jednak wiedzieć, że wśród wspomnianych niefarmakologicznych metod ważne miejsce zajmuje także hipnoza, a więc kluczowa w hipnorodzeniu technika.
Korzyści płynące z hipnoporodu dla mamy
Hipnoporód z jednej strony jest filozofią sięgającą aż do korzeni położnictwa, a z drugiej – zestawem różnorodnych technik, które pomagają wyjść poza zamknięte koło strachu, napięcia i bólu. Schemat ten, zwany – za nazwiskiem jego twórcy – triadą Reada, ukazuje, że strach przed porodem może wywoływać napięcie mięśni, a przez to zwiększać intensywność bólu porodowego.
Już na etapie przygotowań do porodu w głębokim relaksie możemy stosować różne techniki relaksacyjne i oddechowe, dzięki którym nauczymy się świadomie rozluźniać ciało i uspokajać oddech. To kluczowe na każdym etapie porodu umiejętności, które mają wpływ na poziom odczuwanego przez nas bólu.
Poród w głębokim relaksie daje więc nam możliwość relaksowania się i rozluźniania ciała niezależnie od sytuacji, w której się znajdujemy. Jesteśmy poza zamkniętym kołem strachu, napięcia i bólu, dzięki czemu ból staje się bardziej zrozumiały, mniej niepokojący i łatwiejszy do okiełznania.
Czy hipnoporód to gwarancja porodu bez bólu?
Hipnoporód bardzo często kojarzony jest z porodem bez bólu. Należy pamiętać, że żadna z niefarmakologicznych metod łagodzenia bólu porodowego – a więc także autohipnoza – nie daje takiej gwarancji. Te metody łagodzą ból, ale go nie likwidują. W wielu sytuacjach są przy tym w pełni wystarczające, co jest szczególnie ważne dla kobiet, które nie zamierzają korzystać z metod farmakologicznych. Korzyści płynących z hipnoporodu jest jednak znacznie więcej.
Dlaczego jeszcze warto zdecydować się na hipnoporód?
Kobiety, które wierzą w możliwości swojego ciała, mają większe poczucie kontroli i sprawczości. Nie doświadczają paraliżującego strachu przed porodem – przygotowują się do tego wydarzenia z ciekawością i otwartością. Takie nastawienie sprawia, że porody w głębokim relaksie często rozpoczynają się spontanicznie. Wszystkie te czynniki mają wpływ na zmniejszenie liczby interwencji medycznych – zastosowania sztucznej oksytocyny czy znieczulenia zewnątrzoponowego, a w końcu wykonania cesarskiego cięcia. Spada również liczba nacięć krocza.
Mamy, które rodziły w głębokim relaksie, bardzo często wspominają swój poród jako satysfakcjonujący. Wiedziały, co dzieje się na jego poszczególnych etapach, reagowały w zgodzie ze sobą. Wszystko to daje szansę na spokojne, łagodne wejście w rodzicielstwo, zmniejszając jednocześnie ryzyko wystąpienia depresji poporodowej.
W hipnorodzeniu tata też jest ważny!
Wiele mówi się o przygotowaniu przyszłej mamy do porodu, a rola przyszłego taty często ograniczona jest tylko do towarzyszenia przy porodzie. Warto jednak zastanowić się, co przez wspomniane towarzyszenie rozumiemy. Aby partner mógł czuć się swobodnie w czasie porodu, aby mógł aktywnie wspierać rodzącą kobietę, rzucenie się „na głęboką wodę” może nie być dobrym pomysłem.
Co zamiast tego możemy zrobić? Przede wszystkim wspólnie zdobywać wiedzę o przebiegu porodu, ale też uczyć się technik relaksacyjnych i oddechowych. Pomogą nam one się uspokoić, gdy poczujemy, że sprawy wymykają się spod kontroli. Otwarcie rozmawiajmy też o swoich potrzebach i oczekiwaniach.
Czy poród w głębokim relaksie pomaga się zrelaksować także tacie?
Wspólne przygotowywanie się do hipnoporodu, a później także uczestniczenie w nim sprawia, że przyszły tata nie tylko towarzyszy swojej partnerce, ale przede wszystkim ją wspiera. Czuje się więc ważny i potrzebny. Zna fizjologię porodu, więc wie, czego może się spodziewać na jego kolejnych etapach. Zna również potrzeby rodzącej kobiety, czynnie jej asystując i pomagając odzyskać spokój w stresujących sytuacjach.
Jak może to zrobić? Dbając przede wszystkim o to, by przenieść namiastkę domu – na czele z ulubioną muzyką partnerki, dyfuzowanym olejkiem eterycznym czy przyciemnionymi światłami – do szpitalnej przestrzeni. Wszystko to wzmacnia poczucie bezpieczeństwa, co z kolei jest bardzo ważne dla niezaburzonego wydzielania hormonów porodowych.
Wspólne praktykowanie głębokiego relaksu daje przyszłym rodzicom szansę na spokojne, łagodne doświadczanie porodu. Wzmacnia również więź między nimi, co jest ważne nie tylko w czasie narodzin, ale też we wspólnym rodzicielstwie.
Jakie korzyści poród w głębokim relaksie niesie dla dziecka?
Dzieci, które rodzą się z wykorzystaniem technik hipnoporodu, bardzo często przychodzą na świat w swoim własnym, naturalnym tempie. Co więcej, zrelaksowana w czasie porodu mama ma większe zasoby endorfin, które bezpośrednio trafiają do dziecka. To wszystko sprawia, że noworodki otrzymują więcej punktów w skali Apgar i są spokojniejsze.
Wszystkie korzyści, które wymieniliśmy w tym artykule, bezpośrednio się ze sobą wiążą. Poród w głębokim relaksie może przynieść spokój i satysfakcję nie tylko rodzącej kobiecie, ale też jej wspierającemu, ważnemu w całym tym doświadczeniu partnerowi, a w konsekwencji dziecku, które rodzi się w swoim rytmie. Często także położne podkreślają, że współpraca ze świadomymi, dobrze przygotowanymi do porodu rodzicami wygląda inaczej, jest w niej więcej spokoju i otwartości na zmiany.
Poród w głębokim relaksie – techniki, które przydają się nie tylko w czasie porodu
Hipnoporód, tak jak już wspomnieliśmy, daje nam szansę na wzmocnienie więzi i pozwala z większą uważnością i czułością patrzeć na swoje potrzeby. Pamiętajmy też, że techniki relaksacyjne, które są wpisane w przygotowaniach do porodu w głębokim relaksie, nie tracą ważności po opuszczeniu sali porodowej! Będziemy mogli z nich swobodnie korzystać, gdy spotkamy się twarzą w twarz z pierwszymi rodzicielskimi wyzwaniami. Może się okazać, że krzyk, po który prawdopodobnie w pierwszej kolejności chcielibyśmy sięgnąć, możemy zamienić w głęboki oddech, a nawet autohipnozę, która zniesie z naszego ciała i umysłu cały ciężar.
A jak się tego nauczyć? To wszystko jest na wyciągnięcie ręki! Dużo mówiliśmy o rodzicach – to właśnie z myślą o nich powstały kursy online dla par. Ich autorką jest Kaja Krawczyk, która dla wszystkich zainteresowanych hipnoporodem rodziców i specjalistów stworzyła też wyjątkową książkę – „Hipnoporód. Praktyczny przewodnik, jak rodzić w głębokim relaksie” (tutaj znajduje się darmowy fragment). Warto po nią sięgnąć, zwłaszcza jeśli do porodu chcemy przygotowywać się razem.
Bibliografia
Krawczyk K., „Hipnoporód. Praktyczny przewodnik, jak rodzić w głębokim relaksie”, 2022
Oleś K., „Poród naturalny”, Szczecin 2020
Piechnik J.L., „Poród w hipnozie. Szkoła rodzenia”, Konin 2018
Sears W. i in., „Księga ciąży. Wszystko, co musisz wiedzieć o ciąży, miesiąc po miesiącu”, Warszawa 2019