Blog

Czym jest hipnoza? Jak wejść w trans hipnotyczny?

Głęboki relaks jest jedną z najważniejszych technik hipnoporodu. To właśnie dzięki niemu możemy pobudzić struktury mózgu wspierające proces porodowy i jednocześnie wyciszyć te odpowiedzialne za logiczne myślenie i werbalizowanie myśli. O ile jednak szansa na głęboki relaks w czasie porodu brzmi kusząco, o tyle do wykorzystania hipnozy na różnych jego etapach wciąż wielu z nas podchodzi z dystansem. Warto wiedzieć, że za dwoma wspomnianymi terminami stoi ta sama definicja. Dziś przyjrzymy się jej z bliska. Czym jest hipnoza?

Hipnoporód, jak już wspomnieliśmy w naszym poprzednim artykule, jest filozofią, która opiera się przede wszystkim na edukacji przedporodowej i przywracaniu wiary w swoje możliwości, ale też nauką technik, po które możemy sięgać w okresie okołoporodowym. Hipnoza, nazywana również głębokim relaksem, jest kluczową w hipnoporodzie techniką. Dla każdego z nas ten wyjątkowy stan będzie wiązał się z różnymi doświadczeniami, mogą się one również zmieniać z każdą kolejną sesją – bo tutaj, tak jak w wielu innych sferach życia, praktyka czyni mistrza! 

Aby jednak móc się w pełni otworzyć na hipnozę, warto na samym początku rozprawić się z mitami, które często sprawiają, że podchodzimy do niej sceptycznie. A trzeba przyznać, że na przestrzeni lat wokół transu hipnotycznego narosło ich sporo.

Obalamy mity! Czym hipnoza na pewno nie jest?

Za chwilę przejdziemy do opowieści o tym, czym jest hipnoza. Wcześniej jednak obalimy najczęściej powtarzane, a przy tym bardzo szkodliwe mity, które wokół niej narosły. Większość z nas trans hipnotyczny kojarzy przede wszystkim z efektownymi widowiskami telewizyjnymi, w których zaciekawiona publiczność z niedowierzaniem śledziła każdy ruch uczestników. Mogliśmy mieć wrażenie, że osoby zahipnotyzowane są całkowicie nieświadome i gotowe wykonać każdy zasugerowany przez hipnotyzera ruch.

Wspomniany brak świadomości i przyjmowanie nienaturalnych pozycji ciała najczęściej kojarzymy z hipnozą. Właśnie dlatego nie wyobrażamy sobie, że moglibyśmy wykorzystać ją w czasie porodu – przecież nie takiego stanu oczekujemy. Błędnych przekonań na temat hipnozy jest, rzecz jasna, znacznie więcej. Bardzo często kojarzona jest ona również ze snem, a skoro tak, to trudno jest mówić o czujności, świadomości i podejmowaniu racjonalnych decyzji.

Hipnoza w medycynie – gdzie jeszcze, poza salą porodową, jest wykorzystywana?

Lista mitów na temat hipnozy, niestety, jest dość długa. Zresztą nic dziwnego – praktycznie się o niej nie mówi, nie uczy się o niej w szkole, a płynące z niej korzyści wciąż w wielu środowiskach są zbyt mało znane. Co zatem warto wiedzieć? Przede wszystkim to, że w 1957 roku Amerykańskie Stowarzyszenie Medyczne uznało ją za terapię przynoszącą korzyści zarówno w sferze emocjonalnej, jak i fizycznej. Wykorzystuje się ją m.in. we wspieraniu leczenia depresji i zaburzeń lękowych czy w celu przezwyciężenia dyskomfortu związanego z chemioterapią. Od ponad wieku hipnoterapię oficjalnie stosuje się też w ciąży i porodzie. Co ciekawe, takie zastosowanie hipnozy uważane jest za jedno z najbardziej satysfakcjonujących.

Wykorzystanie hipnozy w czasie porodu może zmniejszyć stres i zwiększyć poczucie kontroli u rodzącej. Aby jednak tak się stało, niezbędne jest przygotowywanie się do hipnoporodu już w ciąży.

Co to jest hipnoza?

Omawiając mity, wspomnieliśmy o tym, że hipnoza często kojarzona jest z utratą świadomości i wykonywaniem różnych narzuconych przez hipnotyzera czynności bez naszej woli. Warto jednak wiedzieć, że jest zupełnie inaczej. Trans – zamiennie nazywany hipnozą, autohipnozą czy głębokim relaksem – jest naturalnym, zmienionym stanem świadomości. Doświadczamy go wiele razy dziennie, między innymi wtedy, gdy całą naszą uwagę skupiamy na wciągającej książce czy filmie – a przez to nie zauważamy różnych rzeczy, które dzieją się za oknem, mimo że dzieją się bez przerwy.

Kiedy wchodzimy w trans?

Trans dla każdego człowieka bardzo ważnym, zdrowym i przede wszystkim w pełni naturalnym stanem. Nasze ciało samo w niego wchodzi i wychodzi wielokrotnie w ciągu dnia. Doskonałym tego przykładem jest stan między snem a pełną świadomością, a więc tuż przed pełnym wybudzeniem się. Transu bardzo często doświadczają również kierowcy, którzy pokonują daną trasę, reagując na zdarzenia zewnętrzne w oczekiwany, bezpieczny i prawidłowy sposób, nie pamiętając jednak, że zrobili to świadomie. Często, już po dotarciu na miejsce, nie pamiętają też fragmentów trasy.

Trans umożliwia psychiczną i umysłową relaksację i ograniczenie krytycznego myślenia, które przez dużą część dnia działa bez ustanku. Doświadczamy go, tak jak wspomnieliśmy, naturalnie, a na potrzeby hipnorodzenia uczymy się w niego wchodzić „na zawołanie”. Dzięki temu mamy do niego dostęp zawsze wtedy, gdy go potrzebujemy.

Hipnoporód dla początkujących. Jak przygotować się do porodu w głębokim relaksie?

Jak widać, osoba hipnotyzowana ma całkowitą kontrolę nad sytuacją, w której się znajduje – z kolei osoba wprowadzająca w trans jest towarzyszem w tej podróży. W czasie transu słyszymy wszystko, jednak nie zawsze mamy tego świadomość. To jest szczególnie ważne w czasie porodu, kiedy wiele różnych czynników może odciągać nasze myśli od naszego komfortu i spokojnego oddechu. Hipnoza, w przeciwieństwie do farmakologicznych metod łagodzenia bólu porodowego, nie jest jednak czymś, co możemy otrzymać dopiero na sali porodowej. To hipnoporodu warto przygotowywać się już wcześniej, by nauczyć się świadomie relaksować swoje ciało i umysł.

Jeśli chcemy przygotować się do tego profesjonalnie, pomocne mogą być kursy online dla par. Prowadzi je Kaja Krawczyk, autorka niezwykle wartościowej dla wszystkich rodziców i specjalistów książki „Hipnoporód. Praktyczny przewodnik, jak rodzić w głębokim relaksie” (tutaj znajduje się darmowy fragment). Hipnoza to nie magia – to praktyka, która zdobywa coraz większą popularnością w różnych przestrzeniach. Także na salach porodowych, w domach narodzin i domach, w których wkrótce narodzi się nowe życie.

Bibliografia

Krawczyk K., „Hipnoporód. Praktyczny przewodnik, jak rodzić w głębokim relaksie”, 2022

Oleś K., „Poród naturalny”, Szczecin 2020

Piechnik J.L., „Poród w hipnozie. Szkoła rodzenia”, Konin 2018

Sears W. i in., „Księga ciąży. Wszystko, co musisz wiedzieć o ciąży, miesiąc po miesiącu”, Warszawa 2019

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły