Każdego roku grono rodziców, którzy decydują się na poród domowy, sukcesywnie się powiększa. Mimo że takie rozwiązanie może wydawać się kontrowersyjne – bo w końcu przez wiele dziesięcioleci kobiety rodziły niemal wyłącznie w szpitalu – w wielu źródłach przeczytamy dziś o korzyściach płynących z porodu domowego. Rodząca kobieta czuje się bezpieczniej, bo przebywa w środowisku, które doskonale zna, otoczona zapachami, smakami i obrazami, które najbardziej jej sprzyjają. Czy wszystkie te doznania mogą być kotwicami porodowymi? Tak! Sprawdźmy, jak może wyglądać hipnoporód w domu.
Intymność i poczucie bezpieczeństwa. To właśnie one dla wielu rodziców są najważniejszymi filarami rodzenia w domu. Co więcej, poczucie bezpieczeństwa jest podstawową potrzebą każdego ssaka, która musi zostać spełniona, aby spokojnie urodzić. Dom jest zatem miejscem, które może być w każdym szczególe dostosowane do potrzeb mamy w czasie porodu, ale też rodzącego się dziecka. Wiele przydatnych, ważnych dla nas przedmiotów (olejków eterycznych, kart z afirmacjami czy głośnika bezprzewodowego) oczywiście możemy wziąć ze sobą do szpitala, jednak warto pamiętać, że są one namiastką domu. W domu najczęściej mamy wszystko, czego potrzebujemy, a kotwice porodowe otaczają nas na każdym kroku – mogą być to ważne dla nas przedmioty, każdy zapach, dźwięk czy nawet smak ugotowanej kilka minut temu potrawy. Co jeszcze sprawia, że hipnoporód w domu zyskuje coraz większą popularność wśród rodziców?
Techniki oddechowe i relaksacyjne we własnym zaciszu
Poczęcie dziecka ma miejsce najczęściej w domu. Także w tej przestrzeni człowiek wzrasta, kształtuje swoją osobowość, osiąga dojrzałość. Podczas narodzin najważniejsza jest miłość, wzajemna troska małżonków, poczucie bezpieczeństwa, które zapewnia najbliższa osoba – mąż. We współczesnym świecie wartości te są nadal ważne i potrzebne każdemu człowiekowi. Mniej ważny jest komfort zewnętrzny.
Tak o porodzie domowym pisze Irena Chołuj, położna z wieloletnim stażem, autorka książki „Urodzić razem i naturalnie”. Poród w domu daje szansę na intymność i komfort, które często są trudne do osiągnięcia w szpitalu. Rodząc w domu, otaczamy się ważnymi dla nas przedmiotami, nie spotkamy się za to z obcymi zapachami czy dźwiękami, które mogłyby odwracać naszą uwagę od technik oddechowych czy relaksacyjnych. Ostatnie z nich stanowią ważne techniki hipnorodzenia, są zatem często wybierane przez rodziców decydujących się na hipnoporód w domu.
Ciągłość opieki, która wzmacnia poczucie bezpieczeństwa
Poród w domu często umożliwia przyszłym rodzicom nawiązanie relacji z położną, która będzie ich wspierać w czasie porodu. Część z nas decyduje się też na wsparcie douli, która zapewnia wsparcie niemedyczne – przede wszystkim emocjonalne, ale też fizyczne i informacyjne. Warto przy tym pamiętać, że niektóre położne czy doule są równocześnie instruktorkami hipnoporodu (polecane instruktorki hipnoporodu wymienione są tutaj). Mogą więc dbać o poczucie bezpieczeństwa kobiety, zwłaszcza gdy zdecyduje się ona wejść w stan głębokiego relaksu (samodzielnie lub przy pomocy partnera). Mogą też proponować różne rozwiązania, dzięki którym ten proces może stać się jeszcze efektywniejszy.
Długotrwałe relacje budowane już na etapie ciąży mogą przekładać się na większe zaufanie i wzajemne zrozumienie w czasie samego porodu. Co więcej, dzięki ciągłej opiece w okresie okołoporodowym mamy szansę z dużym wyprzedzeniem wybrać metody łagodzenia bólu porodowego, z których będziemy chcieli skorzystać. Wśród nich znajdują się techniki hipnoporodu, na czele ze wspomnianym już głębokim relaksem.
Środowisko, w którym każdy przedmiot jest ważny
Poród w domu daje nam większą możliwość stworzenia przestrzeni, która będzie wspierać nasze fizyczne i emocjonalne potrzeby. Może to obejmować odtwarzanie ulubionej muzyki, dyfuzowanie wybranych wcześniej olejków eterycznych, a nawet przygotowanie ważnych elementów wystroju, które mogą nam pomóc w osiągnięciu stanu głębokiego relaksu (delikatnego, ciepłego światła czy wydrukowanych afirmacji).
Wszystkie wspomniane przedmioty mogą stanowić kotwice porodowe, które możemy bez problemu mieć ze sobą także wtedy, gdy decydujemy się na poród w szpitalu. Rodząc w domu, nie musimy jednak ograniczać się jedynie do przedmiotów, które spakowaliśmy do torby porodowej. Wystarczy, że wszystkie ważne rzeczy będą czekać na nas w szafie. To samo dotyczy przygotowanych wcześniej potraw, między innymi polecanej tuż po porodzie zupy mocy czy nawet ulubionego ciasta.
Wsparcie bliskich bez ograniczeń
Obecność bliskich osób w czasie porodu może być niezwykle budująca zarówno dla rodzącej kobiety, jak i jej partnera. Rodząc w szpitalu, możemy spotkać się z różnymi ograniczeniami. Może się na przykład okazać, że w czasie porodu kobietę może wspierać tylko jedna osoba towarzysząca, również odwiedziny po porodzie mogą być ograniczone do konkretnych godzin w trakcie dnia.
Rodząc w domu, jesteśmy u siebie i to my decydujemy, kto będzie nas wspierać, bez żadnych ograniczeń. Wsparcie emocjonalne, które od nich otrzymujemy, może pomóc w łagodzeniu stresu i lęku związanego z porodem, co z kolei może zwiększyć szansę na bardziej satysfakcjonujące doświadczenie porodu. Już przed narodzinami możemy porozmawiać z bliskimi o tym, co oznacza dla nas hipnoporód w domu, ukazać, które techniki hipnorodzenia są dla nas szczególnie ważne. Dzięki temu nasi bliscy poznają praktyczne narzędzia, po które będą mogli sięgać, gdy ich o to w czasie porodu poprosimy.
Mniejsze ryzyko kaskady interwencji
Jeśli znamy swoje ciało, jesteśmy otwarci na sygnały, które z niego płyną, możemy bardziej aktywnie, z większą uważnością doświadczać porodu. Świadome przygotowanie do narodzin może z kolei przełożyć się na ograniczenie, a nawet całkowite uniknięcie procedur medycznych, po które często się sięga, by poród przebiegał szybciej.
Niestety, niektóre z nich często są nadużywane, co z kolei może wpłynąć na wystąpienie kaskady interwencji. W takiej sytuacji jedne procedury wpływają na konieczność zastosowania kolejnych, w tym między innymi wykorzystania próżnociągu położniczego. Warto pamiętać, że dla wielu rodzących to naturalny przebieg porodu jest najbardziej satysfakcjonujący – nawet jeśli ten wybór sprawi, że poród będzie trwał dłużej.
Hipnoporód w domu – jak się do niego przygotować?
Współcześnie mamy dostęp do wielu ciekawych, rzetelnych źródeł o hipnorodzeniu. Położne czy doule korzystające w swojej pracy z technik hipnoporodu często opowiadają o nich w swoich mediach społecznościowych. W sieci znajdziemy też filmy ukazujące porody domowe, w których rodzące kobiety znajdują się w transie hipnotycznym. Jeśli jednak zależy nam na kompleksowym przygotowaniu do hipnorodzenia, z pomocą przychodzą kursy online dla par. Godziny nagrań, dziesiątki omówionych zagadnień i praktycznych wskazówek – to wszystko czeka na przyszłych rodziców.
Źródłem wsparcia i rzetelnej, opartej na badaniach wiedzy, jest również książka „Hipnoporód. Praktyczny przewodnik, jak rodzić w głębokim relaksie” (tutaj znajdziecie darmowy fragment). Jej autorka, Kaja Krawczyk, wprowadza nas w techniki hipnoporodu osadzone w polskich realiach. Ważna pozycja nie tylko dla przyszłych rodziców, ale też specjalistów okołoporodowych!
Bibliografia
Chołuj I., „Urodzić razem i naturalnie”, Mszczonów 2020
Gaskin I.M., „Poród naturalny”, Warszawa 2023
Krawczyk K., „Hipnoporód. Praktyczny przewodnik, jak rodzić w głębokim relaksie”, 2022
Oleś K., „Poród naturalny”, Szczecin 2020