Ciąża to czas, w którym do głosu dochodzą nasze przekonania związane z porodem. Jeśli są dla nas wspierające, możemy czerpać z nich pełnymi garściami. Jeśli nie, warto zastanowić się, jak zmienić negatywny przekaz w pozytywne, pełne mocy słowa. Z pomocą przychodzą afirmacje. W ciąży mogą nam pomóc zmniejszyć niepokój, z kolei w porodzie doskonale mobilizują i przypominają, że nasze ciała mają dar dawania życia. Czym są afirmacje? Jak działają?
Sale porodowe, do tej pory najczęściej kojarzone z łóżkiem porodowym, współcześnie stają się przestrzenią pełną wspierających treści. Tabliczki, karty czy nawet oprawione plakaty przedstawiające wzmacniające frazy to jedne z wielu elementów ich wyposażenia. Choć bez wątpienia dodają uroku sali porodowej, a przy tym doskonale wyglądają na zdjęciach, ich rola jest zupełnie inna. Afirmacje są źródłem mocy, budują poczucie bezpieczeństwa i sprawczości. Gdy skurcze porodowe stają się coraz intensywniejsze, wspierające zdania mogą przypominać nam o oddechu, ale też zapewniać, że radzimy sobie doskonale. Warto przy tym widzieć, że afirmacje możemy wydrukować, a nawet namalować samodzielnie! Dlaczego to takie ważne? Odpowiadamy.
Co to są afirmacje?
Afirmacje, podobnie jak wizualizacje, kotwice porodowe czy głęboki relaks, stanowią jedną z technik hipnoporodu. To proste, wspierające nas zdania, które wpływają na nasze przekonania. Mogą być potężnym narzędziem, zwłaszcza jeśli nasze skojarzenia z porodem są negatywne. Warto pamiętać o tym, że przekonania związane z ciążą i narodzinami dziecka nie zaczynają się pojawiać dopiero po zobaczeniu dwóch kresek na teście ciążowym – one tworzą się przez całe nasze życie.
Jeśli zatem do tej pory docierały do nas opowieści o dobrych, wzmacniających porodach, możemy z podobnym, pozytywnym nastawieniem podchodzić do własnego zbliżającego się porodu. Jeśli jednak historie bliskich nam kobiet były trudne czy traumatyczne, jeśli pojawiała się w nich wizja bólu nie do okiełznania i poważnych komplikacji, to doświadczenia te mogą mieć ogromny wpływ na nasze przygotowania do porodu. Niesprzyjające dla przyszłych rodziców mogą być też spotykane w mediach społecznościowych opinie, komentarze czy wiadomości.
Jak działają afirmacje?
Nasze przekonania związane z porodem bardzo często dochodzą do głosu właśnie wtedy, gdy sami przygotowujemy się do narodzin naszego dziecka. Nawet jeśli do tej pory się im nie przyglądaliśmy, teraz stają się fundamentem naszych wyobrażeń związanych z porodem. Nie wiemy, czego się spodziewać, a doświadczenia porodowe innych osób mogą być dla nas punktem zaczepienia. Właśnie dlatego tak ważne jest, by otaczać się opowieściami i treściami, które będą nas wspierać w tych przygotowaniach.
Co jednak zrobić, jeśli wspomniane przekazy nie są pozytywne? Jak podkreśla Kaja Krawczyk, autorka książki „Hipnoporód. Praktyczny przewodnik, jak rodzić w głębokim relaksie” (tutaj znajdziecie darmowy fragment), pozytywne wzorce z powodzeniem możemy zakodować w swoim umyśle. Skoro udało nam się w przeszłości zakodować negatywny przekaz (i to bez naszej woli!), to nic nie stoi na przeszkodzie, by zastąpić go nowym skojarzeniem. Tylko jak to zrobić?
Jak tworzyć i wzmacniać pozytywne przekonania związane z porodem?
Aby ugruntować pozytywne przekonania i sprawić, że zastąpią one w zupełności negatywne wzorce, warto pamiętać o kilku ważnych zasadach. Przede wszystkim nowe przekazy, a więc afirmacje, powinny do nas naturalnie przemawiać. Niektóre zasłyszane przez nas frazy mogą brzmieć dla nas sztucznie, abstrakcyjnie, a nawet zabawnie – właśnie dlatego tak ważne jest, by czuć się dobrze i komfortowo z wybranymi przez nas afirmacjami. Pamiętajmy też, że nasz umysł nie lubi zaprzeczeń – z tego powodu lepiej skupiać się na przekazach „jestem spokojna” niż „nie boję się”.
A co za to nasz umysł lubi? Przede wszystkim czas teraźniejszy, ale też język angażujący emocje i wyobraźnię. Warto też regularnie powtarzać wspierające nas afirmacje, by w naszych mózgach wzmacniały się nowe połączenia. Nie trzeba wypowiadać ich na głos, można powracać do nich w myślach czy czytać je na wydrukowanych wcześniej plakatach.
Przykładowe afirmacje w ciąży i w czasie porodu
Afirmacje odgrywają bardzo ważną rolę także w przygotowaniach do hipnoporodu, ponieważ pomagają zaprogramować naszą podświadomość. Powtarzanie afirmacji w transie hipnotycznym, a więc zmienionym stanie świadomości, może sprawić, że nowe skojarzenia będą tworzyć się dużo szybciej. To kluczowe, by pozbyć się negatywnych przekonań związanych z porodem, a zastąpić je pozytywnymi. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o hipnoporodzie, pomocne mogą być kursy online dla par.
Ciekawi was, jakie afirmacje są często wybierane przez przyszłych rodziców? W swojej książce Kaja Krawczyk wymienia kilkadziesiąt wspierających zdań, takich jak między innymi: „Ufam swojemu ciału i podążam za nim”, „Moje ciało wie, co robić, i potrafię mu zaufać” czy „Moje dziecko ma idealny rozmiar dla mojego ciała”. Powtarzane każdego dnia mogą sprawić, że zaczniemy w nie wierzyć, dzięki czemu poród może stać się dla nas bardziej pozytywnym wydarzeniem. Afirmacje mogą być też dla nas wspierające w czasie, w którym będziemy tego wsparcia najbardziej potrzebować.
Bibliografia
Chołuj I., „Urodzić razem i naturalnie”, Mszczonów 2020
Gaskin I.M., „Poród naturalny”, Warszawa 2023
Krawczyk K., „Hipnoporód. Praktyczny przewodnik, jak rodzić w głębokim relaksie”, 2022
Oleś K., „Poród naturalny”, Szczecin 2020