Hipnorodzenie zwiększa szansę na bardziej świadome przeżycie porodu, ale też może wpłynąć na złagodzenie bólu porodowego. To jedne z wielu powodów, dla których wielu rodziców przygotowujących się do porodu naturalnego chce dowiedzieć się o hipnoporodzie więcej. Warto jednak pamiętać o tym, że techniki hipnorodzenia są również przydatne dla rodziców, którzy przygotowują się do cięcia cesarskiego.
Blisko połowa porodów w Polsce kończy się cesarskim cięciem. Statystyki te są alarmujące (bo, zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia, odsetek cięć cesarskich powinien wynosić maks. 15 proc.), ale też zachęcają nas do poszukiwania przyczyn takiego stanu rzeczy. Zdaniem Fundacji „Rodzić po Ludzku” wielu cięć cesarskich możnaby uniknąć, gdyby zrezygnować z nadużywania powszechnych procedur medycznych.
Konieczność pozostania w pozycji leżącej, ciągłe monitorowanie czynności serca płodu, stymulowanie czynności skurczowej czy przebicie pęcherza płodowego to tylko jedne z wielu interwencji, które mogą pociągnąć za sobą kolejne – w tym także poród zabiegowy, a nawet cesarskie cięcie.
Hipnorodzenie umożliwia świadome przygotowanie się do porodu
To zdumiewające, że pomimo tego, że potrafimy wysyłać w kosmos rakiety, nadal nie wiemy wszystkiego o tym, co inicjuje poród i jakim prawom on podlega. Logiczne jest więc odstąpienie od rutynowego „zarządzania porodem”, nieuzasadnionego wpływania na jego przebieg według własnych wyobrażeń. Pojawia się bowiem spore ryzyko, że burząc skomplikowany naturalny porządek, wywołamy niekorzystne skutki, które będziemy musieli niwelować kolejnymi interwencjami. Tymczasem w swoim zadufaniu łatwo zapominamy, że za każdą kobietą stoją całe pokolenia jej poprzedniczek i ogrom ich porodowych doświadczeń. O ich wartości jednoznacznie świadczy sukces rozrodczy naszego gatunku: na świecie żyje teraz ponad 7 miliardów ludzi, a większość z nas przyszła na świat w naturalny sposób.
Tak o przebiegu naturalnego porodu pisze Katarzyna Oleś, autorka książki „Poród naturalny”. W kolejnych rozdziałach pisze o wspomnianej już kaskadzie interwencji, ale też świadomym przygotowaniu do porodu – w zgodzie ze swoim ciałem, emocjami, potrzebami.
Hipnorodzenie pozwala nam holistycznie przygotować się do porodu
Dzięki technikom hipnoporodu możemy świadomie, ze spokojem i akceptacją przygotować się do narodzin. Właśnie dlatego najlepiej jest poznać je i praktykować już w ciąży – nie tylko po to, by móc z nich swobodnie korzystać w dowolnym momencie, ale też wzmacniać wiarę w możliwości naszych ciał. Ta wiara, połączona ze zrozumieniem i uważnością na wszystko, co się wydarzy, jest bardzo ważna – niezależnie od tego, czy będziemy rodzić naturalnie, czy przez cesarskie cięcie. Co ważne, wszystkie z nich mogą być też źródłem wsparcia dla rodziców przygotowujących się do planowego cięcia cesarskiego.
Techniki hipnorodzenia są często szczególnie ważne dla mam, które przygotowują się do porodu siłami natury, a jednak na pewnym jego etapie okazuje się, że swój finał będzie on miał na sali operacyjnej. Dzięki nim miejsce rozczarowania, które czasami w takich sytuacjach się pojawia, może zająć wiara w to, że nasze ciało jest wyjątkowe, że dało radę. Nawet wtedy, gdy poród przybierze nieoczekiwany obrót, możemy czuć sprawczość i pełną kontrolę (jeśli chcecie poznać opowieść kobiety, która przygotowała się do hipnorodzenia, a finalnie urodziła przez cesarskie cięcie, sprawdźcie ten podcast).
Hipnoporód zmniejsza strach i sprzyja relaksowi
Brytyjski położnik Grantly Dick-Read podkreślał, że strach przed porodem może potęgować napięcie, które z kolei często przekłada się na intensywniejszy ból. Warto pamiętać o tym schemacie – nazywanym triadą Reada – nie tylko w czasie przygotowań do porodu naturalnego. Techniki relaksacyjne mogą okazać się bardzo przydatne także wtedy, gdy nastawiamy się na poród przez cesarskie cięcie. Zmniejszą niekorzystne napięcie w naszym ciele, zniwelują szkodliwe skutki adrenaliny, a także pomogą nam zachować spokój.
Co ważne, także samo przygotowywanie się do operacji niejednokrotnie bywa dla nas źródłem stresu i lęku. Hipnorodzenie może pomóc nam uwolnić się od strachu, zbudować wiarę i zaufanie do swojego ciała, a także wyzbyć się obaw związanych z cięciem cesarskim. Na rodziców i specjalistów okołoporodowych zainteresowanych wspomnianą filozofią czeka książka „Hipnoporód. Praktyczny przewodnik, jak rodzić w głębokim relaksie” (tu dostępny jest jej darmowy fragment). Autorką tej pozycji jest Kaja Krawczyk, magister hipnoterapii klinicznej.
Techniki hipnoporodu wspierają nawiązywanie więzi z dzieckiem
Choć techniki hipnorodzenia często kojarzą nam się z narzędziami, po które sięga się przede wszystkim w czasie porodu, warto pamiętać o tym, że wykorzystywane już w czasie ciąży mogą wspierać nawiązywanie więzi z dzieckiem. W wielu relaksacjach przygotowanych z myślą o przyszłych mamach pojawiają się zaproszenia do rozmowy z dzieckiem.
Możemy wyobrażać sobie nasze dziecko, zachęcać je do tego, by się narodziło, gdy będzie na to gotowe. Możemy też mówić do niego, że poród będzie naszym wspólnym, satysfakcjonującym doświadczeniem, do którego jesteśmy przygotowani. Te rozmowy – nawet jeśli nie są wypowiadane na głos – mogą być dla nas źródłem siły i wiary w nasze możliwości. Wchodząc w stan głębokiego relaksu, wyciszamy obawy związane z porodem, a zamieniamy je wspierającymi myślami.
Hipnoporód a cesarskie cięcie – techniki, po które możemy sięgać, przygotowując się do każdego porodu
Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o hipnorodzeniu i związanych z nim technikach, pomocne mogą okazać się prowadzone przez Kaję Krawczyk kursy online dla par. To bogate źródło wiedzy nie tylko dla przyszłych mam, ale też ich partnerów.
Hipnoporód, choć często kojarzy się z porodem naturalnym, może stać się źródłem inspiracji i wsparcia dla wszystkich rodziców. Zarówno poród fizjologiczny, jak i poród indukowany, zabiegowy czy poprzez cesarskie cięcie, mogą być satysfakcjonującym, pełnym mocy wydarzeniem. Aby jednak zwiększyć na to szansę, warto zapoznać się z różnymi scenariuszami (także tymi, których być może w ogóle nie bierzemy pod uwagę), a także przygotować się do nich holistycznie.
Bibliografia
Gaskin I.M., „Poród naturalny”, Warszawa 2023
Hul M., Osadnik K., „Cesarskie cięcie i poród po cięciu cesarskim”, Szczecin 2020
Krawczyk K., „Hipnoporód. Praktyczny przewodnik, jak rodzić w głębokim relaksie”, 2022
Oleś K., „Poród naturalny”, Szczecin 2020